Przekwitanie u mężczyzn- andropauza

Menopauza to naturalny proces biologiczny obojga płci, a nie tylko dotyczący kobiet. Podczas gdy mężczyźni niechętnie mówią o andropauzie, należy szukać jej objaw u wielu Panów, zwłaszcza tych powyżej 50 roku życia. Zwłaszcza iż mężczyźni niechętnie odwiedzają lekarzy, powinni szczególnie przyglądnąć się swojemu organizmowi, w poszukiwaniu objawów andropauzy


Objawy andropauzy

Zmiany w organizmie mężczyzn nie są tak rzucające się w oczy jak w przypadku kobiet, a więc męskiej menopauzie mówi się znacznie mniej. Dla kobiet, menopauza jest ściśle związana z utratą zdolności reprodukcyjnej, czyli zatrzymania miesiączkowania. W tym czasie organizm kobiety zaczyna produkować mniej estrogenu (odpowiedzialny za regulację między innymi cyklu, cholesterolu i wapnia), rozdrażnienie, zaburzenia nastroju lub snu. Zmiany hormonalne wpływają również na funkcjonowanie innych narządów i układów. U kobiet, znacznie zwiększa ryzyko osteoporozy, nowotworów i chorób tarczycy.

Przyroda okazała się być odrobinę łagodniejsza w odniesieniu do mężczyzn. Mimo że ich zdolność reprodukcyjna ulega osłabieniu, ale wiele lat minie, zanim kompletnie się zatrzyma. W organizmie mężczyzny też występuje wiele zmian wywołanych obniżeniem poziomu hormonów (głównie testosteronu). Chociaż naturalnie odpowiada za potencję nie można nie doceniać jego wpływu na inne narządy i kondycję organizmu. Wypadanie włosów, spadek masy mięśniowej, bóle mięśni – to tylko niektóre z objawów niskiego poziomu testosteronu. Ze zmian fizycznych u mężczyzn w średnim wieku są dostrzegane:

Get Adobe Flash player
  • osłabienie
  • spadek sprawności fizycznej
  • zaburzenia snu
  • pocenie się
  • uderzenia gorąca
  • kołatanie serca

Objawy andropauzy również są związane ze spadkiem pożądania seksualnego, zaburzeń erekcji oraz zaburzeń psychicznych: słabszej koncentracji, pamięci, zmiennego nastroju lub drażliwości. Nie wszystkie objawy menopauzy będą widoczne gołym okiem, więc mężczyzna około pięćdziesiątki powinien często odwiedzać lekarza. Chociaż osteoporoza dotyka częściej kobiety, to nie znaczy, że mężczyźni są wolni od ryzyka odwapnienia kości. Wielu z nich cierpi na nadciśnienie, zmiany cukrzycowe, przerost gruczołu krokowego i chorób nerek.

Walka z andropauzą

Aby delikatnie przechodzić przez okres zmian hormonalnych, i możliwie jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, powinniśmy myśleć o zmianie stylu życia. Niestety, tutaj musimy wytknąć mężczyznom co nieco: panowie nie doceniają profilaktyki i rzadko odwiedzają lekarza, wielu z nich jak ognia unika aktywności fizycznej, nie jest również najlepiej ze zbilansowaną dietą.O zmianie zwyczajów powinni myśleć nie tylko mężczyźni w średnim wieku, ale Ci znacznie młodsi (spadek poziomu testosteronu rozpoczyna się po trzydziestce). Już dzisiaj możemy wzbogacić menu o produkty bogate w witaminy i minerały, warzywa, pomyśleć o ograniczeniu alkoholu, rzuceniu palenia i zwiększeniu aktywności fizycznej. Ćwiczenie to nie tylko walka z rosnącym brzuchem, to też lepsze samopoczucie, zdrowsze serce i zwiększona sprawność fizyczna. Nie ma potrzeby od razu dźwigać tony ciężarów na siłowni. Sporty ekstremalne można sobie darować, zacząć od marszu, joggingu, jazdy na rowerze, a także drobnych prac w domu lub kopaniu w ogródku.

Wielu ludzi (szczególnie tych aktywnych) mogą odczuwać objawy andropauzy wspomniane wcześniej, ale zdarza się, że są one interpretowane mylnie jako oznaki starzenia. Jeśli mężczyzna wykaże zgodę, może zdecydować się na terapię hormonalną, jednak musi być to konsultowane ze specjalistą. Panowie (zwłaszcza w starszym wieku) należy co najmniej raz na dwa lata zbadać prostatę, wykonać EKG i przejść się na badania krwi. Te ostatnie pomogą w ogólnej ocenie stanu zdrowia (m.in. określenie poziomu cholesterolu).

Szukaj
Sponsorzy
Get Adobe Flash player